У цій статті ми підготували для вас матеріал, з якого ви дізнаєтеся все про фотоелементи для автоматичних воріт усіх видів, та як їх підключити своїми руками.
Що таке фотоелементи та навіщо вони потрібні для автоматичних воріт?
Фотоелементи - їх ще називають датчики безпеки, які встановлюються навпроти один одного на ширину в'їзду (на зображенні вище показані для відкатних воріт №2, для воріт №6). Основне завдання датчиків безпеки - зупинити рух стулки, коли між датчиками виникає якась перешкода. Тобто фотоелементи унеможливлюють стулку вдарити ваш автомобіль і т.д.
Різновиди фотоелементів
Фотоелементи бувають 4-х видів:
• Дротові
• Бездротові
• З відбивачем
• З вбудованою сигнальною лампою
Всі перелічені вище різновиди фотоелементів складаються з приймача та передавача. Передавач надсилає інфрачервоний сигнал до приймача, а приймач передає сигнал до електронного контролера автоматичних воріт. Загальний принцип роботи можна пояснити так: автоматична брама працює, коли на приймачі є сигнал від передавача. Автоматичні ворота не працюють, коли на приймачі немає сигналу від передавача.
Є різниця у способі підключення датчика – передавача до блоку управління автоматичними воротами. Спосіб підключення залежить від виробника автоматики!
Більшість виробників автоматики для воріт дотримуються класичної схеми підключення датчиків безпеки - це схема на 4 контакти, коли до передавача підключається всього 2 проводи (контакти №1 та №2), а до приймача 4 проводи до 4 контактів (№1, №2, № 3 та №4), на платі фотоелемента.
Даний варіант підключення дозволяє підключити до будь-якої автоматики будь-які фотоелементи незалежно від виробника автоматики та фотоелементів, головне, щоб схема підключення на контролері та на датчиках була на 4 контакти.
Але також є й інші варіанти підключення фотоелементів від інших виробників, наприклад у виробника автоматики Nice, є контролери та фотоелементи для підключення яких необхідно всього 2 дроти (схема на 2 контакти - система BlueBUS).
У виробників CAME та FAAC для підключення передавача до контролера використовується схема на 5 контактів.
Розглянемо докладніше всі 4 види фотоелементів
Дротові фотоелементи
Один комплект дротових фотоелементів складається з дротового передавача та дротового приймача. Під словом "дротовий" - мається на увазі, що датчик підключається до електронного контролера за допомогою дротів. Для встановлення дротових фотоелементів необхідно по краях отвору в'їзду закріпити датчики та до кожного з них підвести дроти від блоку управління автоматики для воріт. Тобто, на всю ширину в'їзду потрібно прокласти дроти до дальнього датчика.
Бездротові фотоелементи
Один комплект бездротових фотоелементів складається з одного датчика - передавача, який працює на батарейках, до якого можна не підключати дроти, а другий датчик - приймач, це звичайний дротовий фотоелемент, який підключається до контролера за допомогою дротів.
Спосіб підключення бездротових фотоелементів виглядає наступним чином: дальній датчик - передавач встановлює без дротового підключення та працює на батарейках, до ближнього датчика - приймача потрібно провести дроти від блоку управління автоматичними воротами.
Фотоелементи з відбивачем
Один комплект фотоелементів з відбивачем складається з датчиків – передавач та приймач, які розміщені в одному корпусі. Принципи роботи даних пристроїв безпеки наступний: ближче до блоку керування встановлюється датчик, а напроти нього на іншій стороні отвору в'їзду встановлюється відбивач. Передавач передає інфрачервоний сигнал на відбивач, відбивач перенаправляє сигнал до приймача.
Спосіб підключення фотоелементів з відбивачем такий самий, як у бездротових фотоелементів (дивіться вище).
Фотоелементи із вбудованою сигнальною лампою
За принципом роботи та способом підключення дані фотоелементи точно такі ж як провідні фотоелементи (див. вище). Але додатково в прозорому корпусі кожного датчика встановлені світлодіоди, які виконують функцію сигнальної лампи. При русі воріт датчики по краях прийому в'їзду починають блимати, сповіщаючи про те, що ворота перебуває в русі. Додатково до кожного датчика від блоку управління потрібно протягнути кабель на 2 жили для подачі живлення на світлодіоди.
Конструкція фотоелементів
Будь-які з вищезгаданих видів фотоелементів складаються з двох датчиків – передавач та приймач. Обидва датчики отримують живлення від 12 до 24 V. На передавачі є сигнальні контакти (на зображенні вище як приклад COM та OUT). Коли на лінзу приймача надходить сигнал від лінзи передавача, реле на приймачі замикає або розмикає контакти COM та OUT залежно від того, як встановлена перемичка.
Блок управління автоматичних воріт зчитує сигнал з контактів COM та OUT датчика - приймача та залежно від сигналу на цих контактах запускає алгоритм запрограмованої роботи автоматичних воріт.
ВАЖЛИВО! В автоматичних воротах використовується датчик – приймач з встановленою перемичкою NC – нормально закритий контакт.
Як встановити та підключити фотострічки своїми руками?
Спочатку вам може здатися підключення фотоелементів чимось складним, але використовуючи рекомендації та безкоштовні інструкції від інтернет-магазину Ворота Лайф, ви зможете підключити будь-які фотоелементи до будь-якої автоматики самостійно, всього за кілька хвилин.
Розглянемо приклад підключення фотоелементів на 4 контакти
У комплекті у нас є 2 датчики, один на 2 контакти, інший на 4 контакти. Датчик на 2 контакти (передавач) встановлюємо на дальній стороні отвору в'їзду і до нього прокладаємо всього 2 дроти з перетином 0.5 мм. До цього датчика ми подаватимемо тільки живлення від блоку управління.
Датчик на 4 контакти (приймач) встановлюємо на стороні отвору в'їзду ближче до блоку керування автоматичними воротами. Прокладаємо до даного датчика всього 4 дроти з перетином 0.5 мм.
З 4-х контактів - 2 контакти служать підключення живлення, інші 2 контакти передачі сигналу до блоку управління.
Почнемо з найпростішого, подамо на кожен з датчиків живлення, підключимо дроти до 2 контактів, що відповідають за живлення, при підключенні дотримуємося полярності та кольору дротів, щоб на двох датчика до контакту мінусу "-" (лівий або правий) був підключений наприклад дріт синього кольору, а до контакту плюс "+" (лівий або правий), був підключений дріт коричневого кольору.
На блоці управління, згідно з інструкцією, що поставляється з автоматикою, знаходимо контакти для підключення живлення для фотоелементів.
Підключаємо наприклад - сині дроти до мінуса, а коричневі до плюсу (лівий або правий). Так ми подали живлення на два датчики. Якщо закрити рукою датчик - приймач, до нього перестає надходити сигнал від датчика - передавача, ми можемо чути, як всередині передавача спрацьовує реле, що замикає та розмикає 2 сигнальні контакти (NC та COM).
Також разом зі звуком спрацьовування реле ми можемо спостерігати візуальне сповіщення світлодіодів на датчику-передавачі, коли ми проводитимемо рукою перед датчиком.
Нам залишилося підключити 2 сигнальні контакти (NC та COM) на датчику - передавачі на 4 контакти. Для цього 2 дроти підключаємо до 2-х сигнальних контактів на датчику, інший край дроту підключаємо до електронного контролера до сигнальних контактів (INFRO та GND) за схемою з інструкції до автоматики. На сигнальних контактах (у прикладі NC і COM) електронного контролера може бути перемичка, перед підключенням сигнальних проводів від фотоелемента, цю перемичку слід видалити.
Перевірка роботи фотоелементів
Після правильного виконання всіх комунікацій - підключень, на ваших автоматичних воротах почнуть працювати фотоелементи - датчики безпеки, для перевірки коректної роботи, повністю відкрийте ворота з пульта дистанційного керування, потім повністю закрийте ворота з пульта дистанційного керування, далі при наступному закритті воріт, закрийте рукою один з фотоелементів. Ворота повинні зупинитися та в залежності від налаштувань електронного контролера можуть залишатися в такому положенні або почати рух у зворотному напрямку.
Для перевірки коректної роботи сигнальних контактів на датчику – передавачі, потрібно подати живлення на фотоелемент (у нашому прикладі на контакти 12-24V). Далі за допомогою мультиметра продзвонити контакти NC та COM на цілісність, контакти мають бути замкнені між собою.
На деяких моделях фотоелементів є перемичка, яка перемикає режим сигнальних контактів NC та COM.
Коли підключаєте фотоелементи вперше
Якщо ви підключяєте фотоелементи вперше, краще спочатку зробити попереднє тестове підключення перед виконанням монтажних робіт. Для новачка найкраще нову автоматику розкласти на столі та виконати всі підключення, щоб розібратися, що і куди потрібно підключити. Розібравшись у всіх, підключення зробити нотатки на аркуші паперу, що значно спростить монтаж і підключення автоматики на ваших воротах.
Яких помилок припускаються монтажники-самоучки?
На жаль, зараз в інтернеті багато оголошень від монтажників-самоучок, які пропонують виконати монтаж автоматики для воріт. Дані "фахівці" не зовсім компетентні в монтажі автоматики для воріт, тому що не можуть розібратися в заводських інструкціях та не розуміють, куди саме потрібно підключити дроти від датчиків до електронного контролера, та починають тикати дроти у всі клеми, які бачуть. Як правило, такі фахівці після свого "професійного" монтажу дзвонять до постачальників з такими словами: Ми купили у вас автоматику для воріт, підключили фотоелементи, а вони не працюють.
Це не автоматика з фотоелементами не працює — це монтажникам варто навчитися розбиратися в цій нескладній справі або взагалі не братися за монтаж автоматики для воріт, якщо не розбираються!
Придбати фотоелементи для воріт, ви можете у спеціалізованому інтернет-магазині Ворота Лайф. Знайти та підібрати датчики безпеки для будь-якої автоматики ви можете у категорії: Фотоелементи для воріт