У цій статті ви дізнаєтеся все про автоматику для воріт, які існують види приводів і на що варто звернути увагу при покупці приводу для автоматизації огорожі в'їзної групи.
• У цій статті під словом автоматика ми застосовуватимемо термін – активатор або привід для воріт.
• Як приклад, ми взяли активатори фірми DEA, але все про що ми говоримо в цій статті можна застосувати до автоматики будь-якого іншого виробника.
Призначення
Навіщо потрібні приводи для воріт?
Основне призначення автоматики для воріт – це відкриття та закриття огорожі в'їзду за допомогою приводу (приводів) без зусиль оператора, при цьому управління воротами відбувається дистанційно з пульта управління.
Види автоматики для воріт
Існує 3 види приводів для воріт:
• Лінійні активатори
• Важільні активатори
• Підземні активатори
Лінійний активатор найбільш популярний в Україні, тому що вони мають дуже просту конструкцію і такі приводи можна купити в інтернет-магазині Ворота Лайф за дуже низькою ціною, дивіться в категорії: Автоматика для воріт.
Лінійні активатори - вони ж приводу для воріт лінійного типу діляться на два підвиди:
• Електромеханічні
• Гідравлічні
Електромеханічний вид активаторів можна розділити на два типи приводів:
• Лінійний телескопічний привід
• Лінійний привід з рухомою кареткою
Конструктивно телескопічні, електромеханічні приводи складаються з електромотора, редуктора та висувного штока. Принцип роботи такого активатора, наступний:
• Електромотор обертає шестерні редуктора, які з обертального руху перетворять на поступальний рух штока приводу, кажучи простими словами, під час роботи електромотора шток телескопічного приводу виїжджає з корпусу на необхідну величину.
У лінійних приводах з рухомою кареткою замість телескопічного штока встановлений черв'ячний вал, яким переміщається каретка на задану відстань під час роботи електромотора.
Гідравлічний привід складається з електромотора, гідравлічного насоса та гідравлічного штока. Зовні привід нагадує телескопічний привід з висувним штоком. Принцип роботи такого активатора можна пояснити так:
• Під час роботи електромотора насос перекачує рідину для гідравліки з однієї камери в іншу, що приводить в рух шток приводу.
Електромеханічні та гідравлічні приводи які краще?
Електромеханічний лінійний привід – це класика і призначений в основному для побутового застосування, оскільки має суттєво менший показник інтенсивності використання на відміну від гідравлічного приводу, який призначений для встановлення на комерційні та промислові ворота з високим показником інтенсивності.
Але технології не стоять на місці, на сьогоднішній день передові виробники навчилися робити електромеханічні приводи з високим показником інтенсивності.
Важельні активатори для ворітних воріт
Важільний привід візуально дуже відрізняється від лінійного, такий активатор складається з електромотора, редуктора і системи важелів. Під час роботи електромотора, редуктор рухає систему важелів, які переміщують стулку воріт на заданий кут.
Важельні приводи конструктивно виконані складніше у порівнянні з простими лінійними активаторами. Але разом зі своєю складною конструкцією важільні приводи дозволяють вирішити складніші завдання в автоматизації воріт, де лінійну автоматику просто неможливо встановити.
Підземні або активатори - невидимка для воріт
Основною ідеєю при створенні підземних активаторів було створити якусь невидиму автоматику, яка дозволяє реалізувати високі вимоги до дизайну огородження в'їзду. Конструктивно активатор чимось нагадує важільний привід, тільки під час монтажу повністю ховається під землю і його практично не видно.
Активатор - невидимка складається із зашитого корпусу, який захищає внутрішню начинку приводу від агресивного середовища. Сама ж начинка складається з електромотора, редуктора та важеля, який у самому низу входить у зачеплення зі стулкою воріт.
Розміри, які потрібно враховувати під час монтажу
Тепер розглянемо варіанти монтажу кожного з перерахованих вище активаторів для воріт.
Монтаж активаторів можна виконати для двох варіантів відкриття воріт:
• Відкриття усередину
• Відкриття назовні
Встановлення автоматики на розпашні ворота для двох варіантів відкриття вимагає дотримання основних 2-х параметрів:
• Параметр А
• Параметр В
Параметр А та В – це відстань від точки кріплення приводу до центру петлі (шарніру) стулки воріт.
Для кожної моделі автоматики параметр А і В різний, який дуже важливо дотримуватися при монтажі. Не існує єдиного універсального параметра для всіх активаторів.
• Перед вибором і купівлею конкретної моделі автоматики для своїх воріт, необхідно точно переконатися, що ваші ворота зі стовпами вписуються в параметр А і В обраної вами автоматики.
У більшості випадків при виборі відповідних активаторів для воріт звертають увагу на параметр А. Даний параметр відповідає за поглиблення стулки щодо стовпа.
• Чим більше значення параметра А тим менше варіантів автоматики можна встановити на такі ворота.
Кут повороту стулки
Для повного відкриття отвору в'їзду достатньо із положення закрито повернути стулку воріт у положення відкрито на 90⁰. На такий кут можуть відчиняти ворота абсолютно всі активатори від будь-яких виробників.
Але є об'єкти, де стулку потрібно відкрити більше ніж на 90⁰, наприклад, на 100⁰, 110⁰, 120⁰ і навіть на 180⁰ (лише для підземних активаторів). У такому випадку вам потрібно уважно шукати максимальний кут повороту стулки в інструкції до активатора з асортименту автоматики для воріт.
• Параметр А та В, який ми розглядали вище, дуже залежить від кута повороту стулки.
Зупинка стулки в крайніх точках відкрито і закрито
Роботою електромотора приводу воріт керує електронний контролер (блок управління).
Точне позиціонування стулки в крайньому положенні відкрито та закрито можна реалізувати кількома способами:
• Найпростіший спосіб для лінійних, телескопічних активаторів – це зупинка стулки за наземними упорами. Наприклад, коли стулка перетворюється на положення закрито чи відкрито, запрограмований блок управління розуміє, що стулка скоро досягне механічного наземного упору і зніме живлення з електромотора активатора по тому, як стулка досягла наземного упора.
• У дорожчих моделях активаторів передбачено встановлення механічних упорів у корпусі приводу, цей спосіб доступний лише для лінійних приводів з рухомою кареткою. Коли стулка перетворюється на положення закрито чи відкрито, запрограмований блок управління розуміє, що каретка скоро досягне механічного упору всередині корпусу і зніме живлення з електромотора активатора при досягненні механічного упора.
• У професійній автоматиці для воріт у корпусі активатора встановлюються кінцеві вимикачі та датчики, за якими блок керування зчитує інформацію та зупиняє або приводить у рух автоматичні ворота.
Також дорожчі активатори можуть бути обладнані енкодерм – це пристрій, який зчитує кількість обертів валу електромотора в активаторі. Наприклад, блок управління розуміє, що вал електромотора повинен зробити 50 оборотів, при яких стулка переміститися з положення відкрито в положення закрито.
Але незалежно від варіанта реалізації зупинки стулки, блок управління відмінно справляється зі своїм основним завданням, при цьому забезпечує плавний старт і зупинку стулки.
Блокування активатора
У конструкції редукторів електромеханічних приводів передбачено автоматичне блокування обертання вала штока, що дозволяє нерухомо зафіксувати ворота у крайньому відкритому або закритому положенні та утримувати нерухомо стулки при вітрових навантаженнях.
Але ця функція не призначена для надійної фіксації воріт у закритому положенні та захисту цих воріт від злому вандалами. Для надійної фіксації воріт у закритому положенні необхідно встановити електрозамок на одну зі стулок. Монтаж замка потрібно виконати так, щоб він надійно фіксував ворота у нерухомому стані. Також на проріз в'їзду шириною понад 4 метри, рекомендується встановлювати електрозамок для утримання зграй при сильних вітрових навантаженнях.
Управління електрозамком виконує блок управління від автоматики, при натисканні кнопки пульта дистанційного керування, електронний контролер спочатку розмикає електричний замок, а потім рухає стулки воріт.
До кожного активатора поставляється ключ розблокування, який дозволяє розблокувати механізм блокування активатора та переміщувати ворота вручну у разі потреби.
Коли в'їзд перебуває під ухилом
На об'єктах з відкриттям воріт усередину, де в'їзд виконаний під ухилом, у таких випадках відстань від низу стулки до нульової позначки земляного полотна у положенні відкрита та закрита буде різною. Для таких об'єктів найпростіша, автоматика може і не підійти, тому що для такої простої автоматики для зупинки воріт необхідні наземні упори.
Як вибрати автоматику для об'єкта з ухилом?
Якщо в положенні закрито ухил в'їзду дозволяє встановити наземний упор на закриття, тоді можна обійтися без упорів на відкриття. Упором на відкриття буде сам корпус приводу, коли шток досягне крайньої точки. Але цей варіант не можна допускати на закриття, при закритті шток не повинен упиратися в корпус приводу, це призведе до швидкого виходу активатора з ладу.
Але якщо у положенні закрито ухил в'їзду не дозволяє встановити наземний упор, тоді вам потрібно купувати активатори тільки з вбудованими упорами або датчиками (кінцівниками) для закриття. У такому випадку тільки встановлюються наземні упори на відкриття (але це не обов'язково), а упором на закриття служить вбудований у корпус активатора упор або датчик.
В інтернет-магазині Ворота Лайф є якісна та недорога автоматика із вбудованими кінцевиками.
Розміри активатора залежать від ширини стулки
На прикладі лінійних приводів від виробника DEA (ДЕА) ви дізнаєтесь, чому довжина штока приводу та габарити корпусу загалом залежать від ширини стулки.
Лінійний привід з рухомою кареткою
Активатор з рухомою кареткою DEA MAC має довжину валу 395 мм а з встановленими механічними упорами корисна довжина валу становить 394 мм, цей привід можна встановити тільки на стулку з максимальною шириною 3 метри, так як для стулки з шириною більше 3 метрів буде недостатньо довжини валу 394 мм. У цьому загальна довжина корпусу приводу становить 797 мм.
Телескопічний активатор
Телескопічний привід DEA LOOK із довжиною штока 320 мм можна встановити тільки на стулку завширшки не більше 3 метрів. Загальна габаритна довжина приводу з висунутим штоком становить 1130 мм.
А інший привід DEA LOOK із довжиною штока 520 мм, можна встановити на стул шириною 5 метрів. Загальна габаритна довжина приводу з висунутим штоком складає 1530 мм.
Параметр А залежить від довжини штока
У розділі «Розміри, які потрібно враховувати під час монтажу» у цій статті, ви дізналися про підбір активаторів залежно від параметрів А та В.
Також параметр А залежить від довжини штока активатора, розглянемо детальніше на прикладі автоматики DEA LOOK:
• Максимальний параметр А для приводу DEA LOOK із довжиною штока 320 мм становить 155 мм.
• Максимальний параметр А для приводу DEA LOOK із довжиною штока 520 мм становить 290 мм.
Всі ці значення вищі дозволяють вам правильно підібрати автоматику для воріт.
Наприклад:
• Ширина стулки складає всього 2 метри, одразу може здатися, що під таку ширину підійде будь-який активатор для воріт з невеликою довжиною штока/валу, але ця стулка встановлена на стовпі з параметром А = 200 мм, таке значення параметра виключає можливість встановити такі ворота приводу DEA LOOK із довжиною штока 320 мм, де параметр А становить лише 155 мм. Також під такий параметр А = 200 мм не підійде DEA MAC привід, де максимальний параметр А становить 163 мм.
Але в такому випадку ми можемо встановити на ці ворота привід DEA LOOK з довжиною штока 520 мм, де максимальний параметр А = 290 мм.
Можна зробити висновок:
При невеликому параметрі А (до 150 мм) підбираємо автоматику тільки по довжині штока, якщо стулка шириною до 3-х метрів, тоді підійде будь-який активатор із довжиною штока 300 - 400 мм.
Якщо стулка має ширину більше 3 метрів, підбираємо активатор з довжиною штока більш ніж 400 мм.
У разі великого значення параметра А, більш ніж 150 мм, підбираємо автоматику з довжиною штока більш ніж 400 мм і відповідним параметром А.
Якщо ви шукаєте автоматику для комерційного або промислового об'єкта, тоді слід додатково звернути увагу на показник інтенсивності, дана інформація вказана в оригінальній інструкції від виробника або на сайті виробника.
Варто бути уважним під час вибору автоматики для промислового використання. Оскільки багато малодосвідчених продавців в Україні вказують на звичайну, недорогу побутову автоматику, що дана автоматика підходить для промислового використання з високим показником інтенсивності, посилаючись на сталеві шестерні в приводі редуктора. Наявність сталевих шестерень у приводі за низького цінника – це не показник високої якості.
Також варто враховувати співвідношення маси та довжини (ширини) стулки, в інструкції до кожного активатора ви знайдете графік співвідношення довжини та маси стулки. Чим більша довжина стулки, тим має бути менша її вага (маса).
В інтернет-магазині Ворота Лайф, спеціально для вас, фахівці компанії підготували асортимент тільки якісної автоматики для воріт у різній ціновій категорії для побутового та промислового використання з можливістю встановити практично на будь-які ворота з будь-якими стовпами.